Lgiń

Sam na sam z Bogiem
Jean Leclercq OSB
Sam na sam z Bogiem
Z pewnością jest coś nowego i niezwykłego w fakcie, że ta książka o włoskim kamedule, napisana przez francuskiego benedyktyna mieszkającego w Luksemburgu, została poprzedzona przedmową cystersa ze Stanów Zjednoczonych. Ośmielam się wyrazić nadzieję, że świadczy to wymownie o więzi, która łączy w naszej epoce synów św. Benedykta – o więzi w modlitwie, w głębokiej miłości i wzajemnym zrozumieniu.

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła - Lgiń

ks. Ryszard Marczyk (2010-08-02)

Lgiń, Hetmanice, Nowa Wieś

Lgiń
    67-404 Wschowa
  • tel.: 65-540-03-69

Lgiń – 7:45, 12:00, 18:30 (sobota – wakacje); Hetmanice – 9:00; Nowa Wieś – 10:30

Pierwsza wzmianka o miejscowości Lgiń i kościele pochodzi z 1311 r. Kolejny kościół budowany z drewna, powstał z fundacji rodziny Lgińskich w drugiej połowie XV w. na wzgórzu, na którym wznosi się obecna świątynia. Gdy ten uległ zniszczeniu, hrabina Nimfa Kęszycka, właścicielka wsi, ufundowała nowy - zbud. w latach 1857-1860 r. Konsekracji dokonał arcybiskup poznański Leon Przyłuski w roku 1860. Parafia Lgiń, od początku swego istnienia, mimo zalewu protestantyzmu w XVI w., zawsze pozostawała katolicka. Należała do dekanatu wschowskiego i archidiecezji poznańskiej. W 1918 r., po powstaniu Państwa Polskiego, parafia znalazła się na terenie Rzeszy Niemieckiej. Została wtedy przyłączona do Prałatury Pilskiej. Na tereny te, wskutek kolonizacji niemieckiego cesarstwa, przybywa coraz więcej ludności protestanckiej, której liczba w 1939r. wynosi ok. 200 osób. Na przełomie lat 1945-1946, po działaniach wojennych, następuje wymiana ludności niemieckiej na polską. Zniknął protestantyzm.

Ewa czuje inaczej