Żagań

Być kobietą
Ingrid Trobisch
Być kobietą
Kobiety nigdy się nie wyzwolą, próbując upodobnić się do mężczyzn. Inną, choć niełatwą drogą, mogą osiągnąć bardzo wiele. Kluczem do tego jest akceptacja naszej kobiecości, uświadomienie sobie, że jest ona czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Żagań

ks. Zygmunt Mokrzycki (2012-08-01)

Żagań: Wniebowzięcia NMP - 7:00, 9:00, 11:00, 12:30, 18:00; świętych Apostołów Piotra i Pawła - 10:00; Ducha Świętego - 16:00

Pierwsza wzmianka o kościele poch. z 1272 r., a historycznie nawiązuje do istniejącego w drugiej połowie XII w. grodu kasztelańskiego. Po ukształtowaniu się miasta w pierwszej połowie XIII w. kościół został rozbudowany i przejął funkcję duszpasterską. Dokumenty z 1272 r. potwierdzają istnienie w Żaganiu archidiakonatu, oraz fakt, iż w 1284 r. książę głogowski Przemko sprowadził z Nowogrodu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Brat Przemka, Konrad w 1299 r. przekazał zakonnikom zamek na tymczasową siedzibę klasztoru. W rezultacie zamek ten w XIV w. został rozbudowany, tworząc gotycki kompleks budowli klasztornych. W 1539 r. protestanci przejęli siłą kościół, przebywając w nim przez 10 lat. Odchodząc zabrali z sobą przebogate gotyckie wyposażenie, m.in 12 ołtarzy, figury i obrazy. W latach 1740-58 wzniesiony został nowy konwikt klasztorny i szkoła nowicjatu. W 1810 r., z rozkazu rządu pruskiego nastąpiła kasata klasztoru. Odtąd kościół i parafię katolicką przejęli niemieccy księża diecezjalni i posługę tę pełnili do roku 1945. W tymże roku kościół uszkodzony wskutek działań wojennych przejęła nowa administracja kościelna Dolnego Śląska. Duszpasterzami parafii byli Polacy, Księża Misjonarze św. Wincentego a Paulo. W październiku 1969 r. duszpasterstwo w parafii przejęli księża diecezjalni z Metropolii Wrocławskiej. W roku 1972 nastąpiła stabilizacja administracji kościelnej na Ziemiach Odzyskanych i Żagań przeszedł pod administrację diecezji gorzowskiej.