Żagań

Szczęście mężczyzny
Jacek Pulikowski
Szczęście mężczyzny
Istnieje powiedzenie, że jest ono skutkiem dobrego życia. Jacek Pulikowski opowiada właśnie o tym, jakie decyzje i działania mogą sprawić, byś jako mężczyzna dobrze żył!

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Żagań

ks. Zygmunt Mokrzycki (2012-08-01)

Rezydenci

Żagań: Wniebowzięcia NMP - 7:00, 9:00, 11:00, 12:30, 18:00; świętych Apostołów Piotra i Pawła - 10:00; Ducha Świętego - 16:00

Pierwsza wzmianka o kościele poch. z 1272 r., a historycznie nawiązuje do istniejącego w drugiej połowie XII w. grodu kasztelańskiego. Po ukształtowaniu się miasta w pierwszej połowie XIII w. kościół został rozbudowany i przejął funkcję duszpasterską. Dokumenty z 1272 r. potwierdzają istnienie w Żaganiu archidiakonatu, oraz fakt, iż w 1284 r. książę głogowski Przemko sprowadził z Nowogrodu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Brat Przemka, Konrad w 1299 r. przekazał zakonnikom zamek na tymczasową siedzibę klasztoru. W rezultacie zamek ten w XIV w. został rozbudowany, tworząc gotycki kompleks budowli klasztornych. W 1539 r. protestanci przejęli siłą kościół, przebywając w nim przez 10 lat. Odchodząc zabrali z sobą przebogate gotyckie wyposażenie, m.in 12 ołtarzy, figury i obrazy. W latach 1740-58 wzniesiony został nowy konwikt klasztorny i szkoła nowicjatu. W 1810 r., z rozkazu rządu pruskiego nastąpiła kasata klasztoru. Odtąd kościół i parafię katolicką przejęli niemieccy księża diecezjalni i posługę tę pełnili do roku 1945. W tymże roku kościół uszkodzony wskutek działań wojennych przejęła nowa administracja kościelna Dolnego Śląska. Duszpasterzami parafii byli Polacy, Księża Misjonarze św. Wincentego a Paulo. W październiku 1969 r. duszpasterstwo w parafii przejęli księża diecezjalni z Metropolii Wrocławskiej. W roku 1972 nastąpiła stabilizacja administracji kościelnej na Ziemiach Odzyskanych i Żagań przeszedł pod administrację diecezji gorzowskiej.

Powołania z parafii

Dzikie serce