Zielona Góra

parafia pw. św. Józefa Oblubieńca

Święty Mikołaj - Skuteczni święci

Święty Mikołaj, z oczywistych względów szczególnie lubiany przez dzieci, urodził się w 270 r., zmarł 6 grudnia ok. 345-352 r. Od dzieciństwa szczególnie wrażliwy na potrzeby innych. Powszechnie znana jest historia uratowania przez niego przed staropanieństwem trzech córek zubożałego szlachcica, przedstawiana w literaturze i sztuce, m.in. w "Boskiej komedii" Dantego. Święty pierwszych wieków chrześcijaństwa, biskup Myry. Jeden z Czternastu Wielkich Wspomożycieli Kościoła, czczony również przez prawosławnych - jako uczestnik soboru łączącego oba Kościoły.

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca - Zielona Góra

ks. Leszek Kazimierczak (1994-03-19)

Rezydenci

Biuro parafialne czynne: Poniedziałek, wtorek, sobota, godz. 19.00 - 20.00

Spowiedź św.

Spowiedź 20 minut przed każdą Mszą świętą.

Ulice: Agrestowa, Aleja Wojska Polskiego nieparzyste od 35 do końca; parzyste od 96 do końca, Ananasowa, Bananowa, Braci Gierymskich, Budziszyńska, Ceramiczna, Chełmońskiego Józefa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Dworkowa, Działkowa, Fajansowa, Figowa, Foluszowa, Francuska 2a, 2,4,6,8, Grabowa, Hoffmana, Jesionowa, Kamionkowa, Keramzytowa, Klinkierowa, Kokosowa, Kossaka Juliusza, Kręta, Leśna, Magnacka, Malczewskiego Jacka, Michałowskiego Piotra, Migdałowa, Modrzewiowa, Olchowa, Porcelanowa, Porzeczkowa, Prosta, Różana, Szlachecka, Świerkowa, Wrzosowa, Wyczółkowskiego Leona, Zacisze, Zaściankowa.

7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 16:30, 18:00, 20:00; hspicjum - 10:00

Parafia została utworzona wskutek podziału parafii zielonogórskich. Jako wikariat samodzielny od 1.07.1993 r. Erekcji parafii dokonał bp Adam Dyczkowski 19 marca 1994 r. Funkcję kościoła parafialnego spełnia kaplica p.w. św. Józefa.

Do wspólnoty parafialnej należy ponad sześć tysięcy osób, przy czym ilość parafian systematycznie się zwiększa, ponieważ osiedla mieszkaniowe nadal się rozbudowują. Kościół znajduje się przy ulicy Prostej 47, tuż obok obiektów należących do Uniwersytetu Zielonogórskiego. Świątynia otoczona jest kompleksem zabudowań, w skład którego wchodzą: plebania, kawiarnia, "Dom Seniora - Hospicjum", dzwonnica oraz znajdująca się po drugiej stronie ulicy stajnia.

Na terenie parafii działają liczne grupy modlitewne i duszpasterskie. W budynku Hospicjum znajduje się świetlica opiekuńczo – wychowawcza dla naszych najmłodszych parafian. Każdego roku parafianie mają możliwość uczestniczenia w pielgrzymkach do miejsc świętych. Na terenie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa numer 18, Pogotowie Opiekuńcze, Gimnazjum nr 1 oraz campus "B" Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jeśli posiadasz zdjęcia z parafii, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.