Sulechów

10 powodów, by wierzyć
ks. Stefan Czermiński
10 powodów, by wierzyć
Warto stawiać sobie pytania w rodzaju: Co to jest wiara? Co nam daje wiara? Jak dojść do wiary? Jak żyć wiarą? Jak pogłębiać swoją wiarę? Jak przekazywać innym swoją wiarę? Jak nie stracić wiary?

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Sulechów

ks. Janusz Mikołajewicz (2010-08-02)

Rezydenci

SULECHÓW – Podw. Krzyża Świętego 18:30 - sobota, 7:00, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00, 18:30; Najświętszego Imienia Maryi 8:15; KALSK – 10:00; kaplica szpitalna - oddz. rehab. sobota -19:00 oddz. wewn. 19:10

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z XIII w. W miarę powiększania się liczby ludności, kościół był rozbudowywany. Bardzo wcześnie, bo już w 1527 r. do Sulechowa dotarł luteranizm. Świątynia dostała się w ręce protestantów i była w ich posiadaniu aż do 1945 r. Prześladowania katolików spowodowały wygaśnięcie kwitnącej niegdyś katolickiej parafii sulechowskiej. Nieśmiały powrót katolickiego wyznania na te ziemie w XIX w., doprowadził do powstania 12.12.1863 r. stacji misyjnej, przekształconej 31.03.1864 r. w prawnie erygowaną parafię, która w roku 1867 zbudowała sobie mały kościół p.w. Najświętszego Imienia Maryi. W roku 1945, po zakończeniu działań wojennych, parafię zamieszkała ludność polska w całości katolicka. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. ponownie otrzymali katolicy. Stał się on parafialnym.

Powołania z parafii

Ewa czuje inaczej