Rokitno

Dajmy się odnowić
Dominique Hermant OSB
Dajmy się odnowić
Modlitwa jest obcowaniem umysłu z Bogiem. A w jakim stanie powinien być umysł, aby mógł dążyć ku swemu Panu, bez oglądania się wstecz, i rozmawiać z Nim bez żadnego pośrednika?

Parafia pw. Matki Bożej Rokitniańskiej - Rokitno

ks. Józef Tomiak (2010-08-02)

Rezydenci

Rokitno, Chełmsko - (5 km), Kalsko - (4,5 km), Rojewo - (7 km), Twierdzielewo - (5 km)

Rokitno – 9:00, 12:00, 15:00, 18:00; Chełmsko – 11:15; Kalsko – 900; Twierdzielewo – 10:15

Sanktuarium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - Rokitno - wraz z jego głównym przedmiotem religijnej czci - Cudownym Obrazem Matki Bożej - posiada wielowiekową historię, jako szkoła żywej wiary dla ludu tych ziem. Wierni udawali się do Rokitna już od 1669 roku, aby oddawać Bogu cześć przez wstawiennictwo i pośrednictwo łaskami słynącego Wizerunku Niepokalanej. Narastający napływ pielgrzymów sprawiły, że trzeba było rozbudować najpierw budynki plebanijne, jako zaplecze dla przyjmowania wiernych, a następnie wybudować nowy kościół, gdyż dotychczasowy był za mały, by można było w nim obsłużyć wszystkich przybywających wiernych. Rozpoczęto więc w 1707 r. budowę nowego kościoła na najwyższym wzgórzu przy drodze do Międzyrzecza. Nie zrealizowano tych planów. Do chwili obecnej pozostały w ziemi fundamenty tego kościoła. Budowę nowego innego kościoła rozpoczęto w 1740 r., a zakończono w 1762. Rok 1945 i zakończenie II wojny światowej spowodowały emigrację ludności niemieckiej, głównie wyznania katolickiego i przybycie na te tereny ludności polskiej. W latach 70-tych ożywił się bardzo ruch pielgrzymkowy do Rokitna, a zwłaszcza udział różnych grup w rekolekcjach zamkniętych w domu rekolekcyjnym przy plebani rokitniańskiej. W ciągu jednego roku w rekolekcjach uczestniczy ponad 3 tys. osób. W 1983 roku staraniem biskupa Wilhelma Pluty oddano do użytku nowy dom rekolekcyjny z kaplicą pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Maksymiliana Kolbe. W 1987 roku rozpoczęto duchowe przygotowanie diecezji do koronacji Cudownego Obrazu. Dnia 22.04.1989 roku w Rzymie Jan Paweł II poświęcił koronę na skronie Madonny z Rokitna. Uroczys6ta koronacja Obrazu z udziałem Episkopatu Polski i licznej rzeszy wiernych odbyła się 18 czerwca 1989 roku w Rokitnie. W Wielki Piątek 2001 roku biskup Edward Dajczak poświęcił krzyże wyznaczające kalwarię Rokitniańską, dzieło obecnie realizowane.

Warto naprawić małżeństwo