Lipki Wielkie

Życie mnisze [2]
Augustyn Jankowski OSB
Życie mnisze [2]
Na niniejszy zbiorek rozważań składają się głównie przemówienia wygłoszone do najmłodszych współbraci – nowicjuszy i kleryków – w ciągu ośmiu lat mojej kadencji opackiej w Tyńcu w latach 1985 – 1993. Słuchacze ci mieli w ten sposób zapoznać się ze specyfiką życia mniszego, odmienną od innych instytutów zakonnych, by na tej podstawie móc sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy charyzmat osobisty każdego z nich odpowiada charyzmatowi monastycznemu?

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Lipki Wielkie

ks. Krzysztof Tomaszewicz (2010-08-02)

Lipki Wielkie, Baranowice - (5 km), Goszczanowiec - (10 km), Goszczanowo - (6 km), Goszczanówek - (15 km), Jastrzębnik - (5 km), Kije - (6,5 km), Lipki Małe - (6,5 km), Ludzisławice - (3 km), Nowe Łąki - (7 km), Nowe Polichno - (5 km)

• Szosowa 75
    66-544 Lipki Wielkie
  • tel.: 95-731-23-67

Lipki Wielkie - 8:30, 13:00; Goszczanowo - 9:00; Goszczanowiec - 10:30; Goszczanówek - 12:00; Nowe Polichno - 10:00; Lipki Małe - 17:00 sobota.

stnienie parafii i kościoła wzmiankowane jest już w 1692 r. Patronami byli zawsze właściciele majątku (kolejno: rodziny von Rlicke, von Brand i Lehmann). Gmina ewangelicka w Lipkach była jednak dużo starsza, co wynika z istniejącego wyciągu metrykalnego odwołującego się do księgi kościelnej z 1647 r. Do czasów II wojny światowej w miejscowej parafii zachowane były księgi kościelne od 1710 r. oraz księga kasowa od 1795 r. Początkowo kościół w Lipkach stanowił filię parafii w Goszczanowie, a od 26.06.1861 r. stał się kościołem macierzystym dla ludności z Nowego Polichna i Lipek Małych.