Krosno Odrzańskie

Konflikty psychiczne
O. Karol Meissner OSB
Konflikty psychiczne
Podejście do modlitwy, sakramentu pokuty a nawet do wypełniania przykazań jest kształtowane przez nasze wewnętrzne konflikty. Autor podpowiada, jak się do nich ustosunkować, jak kształtować dojrzałą religijność.

Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej - Krosno Odrzańskie

ks. Zbigniew Samociak (2012-08-01)

Krosno Odrz., Chyże - (2 km), Gostchorze - (6 km), Kamień - (2 km), Morsko - (3 km), Marcinowice - (1 km), Sarbia - (11km)

KROSNO ODRZ – św. Jadwigi 10:30, 12:00, 13:15, św. Andrzeja Ap. 7:30, 9:00, 18:00, kaplica szpitalna 10:15; GOSTCHORZE – 9:00; SARBIA 12:00

Początki parafii sięgają okresu chrztu Polski. W latach 1201-1238 w Krośnie na zamku często przebywała św. Jadwiga z mężem Henrykiem Brodatym. To właśnie św. Jadwiga budowała pobożnością nowo ochrzczonych, troszczyła się o biednych i chorych, pomagała budować kościoły w Krośnie. Staraniem św. Jadwigi przybyli do Krosna Franciszkanie i Dominikanie. Św. Franciszek osobiście przysłał do Krosna swoich Braci. Zakony utwierdzały na tym terenie życie religijne. Niestety, reformacja zniszczyła w Krośnie katolicyzm, niemczyzna zaś polskość. W czasie reformacji kościoły ulegały wielokrotnym pożarom. 20.02.1945 r. Krosno Odrz. powróciło do Polski, a we wrześniu dokonano erekcji katolickiej parafii. Najtrudniejsze obowiązku związane z organizowaniem życia parafialnego i dostosowywania kościołów poewangelickich do kultu katolickiego przypadają na pierwszych administratorów par. ks. S. Jankowskiego, ks. J.Nowaka i ks. J.Pawłowica, którzy przybyli tu wraz z wiernymi wysiedlonymi z terenów wschodnich. W tym czasie do parafii należały 44 wioski, w tym 23 kościoły. W roku 1992 w Krośnie Odrz. została utworzona personalna parafia WP (Kapelania).

Powołania z parafii

Seks jakiego nie znacie