Kożuchów

parafia pw. Matki Bożej Gromnicznej

O bliskości

Abp Grzegorz Ryś przekonuje, że wspólnota nie tylko jest nam potrzebna jak tlen, ale też wciąż jest możliwa. Tego, co rozdarte, nie posklejamy dyskusjami ani narzuconymi z góry nakazami. Liczą się proste gesty: zrobienie zakupów sąsiadowi, telefon do kogoś samotnego, wyciągnięcie ręki do zgody, modlitwa. Obecność, troska, szacunek, solidarność – te podstawowe ludzkie wartości są równocześnie najgłębiej chrześcijańskie.

Parafia pw. Matki Bożej Gromnicznej - Kożuchów

ks. Władysław Stachura (1991-08-27)

Kożuchów - 9270, Bielice - 120 (6 km), Cisów - 115 (3 km), Czciradz - 390 (5 km), Drwalewice - 180 (5 km), Dziadoszyce - 55 (7 km), Lasocin - 260 (7 km), Słocin - 260 (7 km), Sokołów - 185 (4 km), Solniki - 290 (6 km), Stypułów - 1000 (6 km), Zawada - 25 (6 km)

KOŻUCHÓW – 7:00, 8:30, 10:00, 11:15, 12:30, 18:00; LASOCIN – 8:45; SOLNIKI – 10:00; STYPUŁÓW –11:30

Parafia od początku swego istnienia była nieprzerwanie w rękach katolików. Dzięki temu zachował się bogaty wystrój wnętrza kościoła. Kościół parafialny w Kożuchowie wzmiankowany w źródłach po raz pierwszy w 1273 r., wg legendy wzniesiony został z fundacji Bolesława Krzywoustego w r. 1125. Pierwsza budowla, której ślady przetrwały i widoczne są w zarysie kamiennego muru, widocznego w elewacji zachodniej, powstała zapewne około połowy XIII stulecia. OO. Karmelici przybyli w XVII w., otrzymali w darze kożuchowski zamek, który przekształcili na klasztor, rozbudowując go. W 1705 r. wznieśli przy nim kaplicę. W 1801 r. następuje kasata zakonu, klasztor przeznaczono na zbrojownię. Pod koniec XIX w. przejęła go gmina ewangelicka, która w 1897 r. na miejscu kaplicy wzniosła większy kościół. Parafia w Kożuchowie, do 1972 r., należała do Archidiecezji Wrocławskiej. Z dniem 28.06.1972 r. stała się siedzibą dekanatu.