Kożuchów

Franciszek. Papież wielkiej nadziei
Grzegorz Polak
Franciszek. Papież wielkiej nadziei
Kiedy Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacji, cały świat wstrzymał oddech. Mnożyły się spekulacje na temat rzeczywistych powodów jego decyzji. Przez wiele dni media kreowały swoich kandydatów, podawano liczbę głosów, które mogli zebrać kolejni papabile. Jednak dla wszystkich najważniejszy był ten jeden komunikat, który zabrzmiał z loggii bazyliki św. Piotra w Watykanie dnia 13 marca 2013 r.: Habemus papam! Tego dnia cały świat usłyszał po raz pierwszy imię nowego papieża – Franciszek.

Parafia pw. Matki Bożej Gromnicznej - Kożuchów

ks. Władysław Stachura (1991-08-27)

Kożuchów - 9270, Bielice - 120 (6 km), Cisów - 115 (3 km), Czciradz - 390 (5 km), Drwalewice - 180 (5 km), Dziadoszyce - 55 (7 km), Lasocin - 260 (7 km), Słocin - 260 (7 km), Sokołów - 185 (4 km), Solniki - 290 (6 km), Stypułów - 1000 (6 km), Zawada - 25 (6 km)

KOŻUCHÓW – 7:00, 8:30, 10:00, 11:15, 12:30, 18:00; LASOCIN – 8:45; SOLNIKI – 10:00; STYPUŁÓW –11:30

Parafia od początku swego istnienia była nieprzerwanie w rękach katolików. Dzięki temu zachował się bogaty wystrój wnętrza kościoła. Kościół parafialny w Kożuchowie wzmiankowany w źródłach po raz pierwszy w 1273 r., wg legendy wzniesiony został z fundacji Bolesława Krzywoustego w r. 1125. Pierwsza budowla, której ślady przetrwały i widoczne są w zarysie kamiennego muru, widocznego w elewacji zachodniej, powstała zapewne około połowy XIII stulecia. OO. Karmelici przybyli w XVII w., otrzymali w darze kożuchowski zamek, który przekształcili na klasztor, rozbudowując go. W 1705 r. wznieśli przy nim kaplicę. W 1801 r. następuje kasata zakonu, klasztor przeznaczono na zbrojownię. Pod koniec XIX w. przejęła go gmina ewangelicka, która w 1897 r. na miejscu kaplicy wzniosła większy kościół. Parafia w Kożuchowie, do 1972 r., należała do Archidiecezji Wrocławskiej. Z dniem 28.06.1972 r. stała się siedzibą dekanatu.

Dzikie serce