Gubin

Mój brat morderca
Sylwester Szefer, Kazimierz Tyberski OMI
Mój brat morderca
„W więzieniu siedzą tacy sami ludzie jak my, na wolności. Nie są od nas ani lepsi, ani gorsi. Spotkałem tam morderców i złodziei, ale spotkałem też ludzi prawych i… świętych” – ojciec Kazimierz Tyberski wie, co mówi, bo spędził wśród więźniów ponad dwadzieścia lat.

Parafia pw. Trójcy Świętej - Gubin

ks. Ryszard Rudkiewicz (2005-01-08)

Gubin - 9092, Budoradz - 80 (3 km), Gubinek - 90 (3 km), Pleśno - 80 (4 km), Polanowice - 88 (6 km), Sękowice - 300 (5 km), Żytowań - 120 (6 km)

• Królewska 1
    66-620 Gubin
  • tel.: 68-359-44-01, wik. 68-359-51-01

Gubin Trójcy Świętej - 7:30, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00; Gubin NSPJ - 8:30; Sękowice - 12:00

Życie religijne ziemi gubińskiej sięga swymi korzeniami czasów Piastowskich. Na podstawie budowli sakralnych, zapisów nagrobkowych można z całą pewnością stwierdzić, że takowe istniało. Miało ono charakter katolicki zarówno za Mieszka I, jak i Bolesława Chrobrego. W momencie wybuchu reformacji świątynie przejęli protestanci. Katolików pozostało bardzo niewielu. Po tym okresie pierwsze nabożeństwo katolickie zostało odprawione w 1852 r. Następnie niewielka grupa katolików wybudowała w 1860 r. kaplicę. Rok później erygowano parafię. Od tego czasu liczba katolików systematycznie zwiększała się. Od 1900 r. proboszczem był ks. Herman Bilecki. Dokonał on rozbudowy istniejącej kaplicy do wymiarów obecnego kościoła. Kolejne cztery obiekty sakralne w parafii (Bieżyce, Kaniów, Gubin - MB Fatimskiej, Gubin - NSPJ) wybudował ks. Jan Guss.

Powołania z parafii

Krokodyl dla ukochanej