Gorzów Wielkopolski

Oto choruje ten, którego kochasz
ks. Tomasz Ważny CM
Oto choruje ten, którego kochasz
Jest to próba (mam nadzieję, że dostatecznie delikatna i nie raniąca kochanych chorych) pochylenia się nad sensem choroby i cierpienia. Próba będąca raczej "chodzeniem po śladach" ludzi, którzy robili to już kiedyś i na kartach swoich książek zechcieli się swoją zadumą nad cierpieniem podzielić.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Gorzów Wielkopolski

ks. Zbigniew Kobus (2012-08-01)

Rezydenci

sobota: 18:00; niedziela: 6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 18:00, 19:30., 20:00 (w wakacje).

Parafia od samego początku, tj. od XIII w. była parafią katolicką, a kościół nosił nazwę "Mariacki".Taki stan trwał do czasów reformacji. W r. 1537 kościół został przejęty przez protestantów i był w ich posiadaniu do 1945 r. Wnętrze kościoła zostało całkowicie zdewastowane. Wraz z wymianą ludności po II wojnie światowej parafia przeszła w ręce katolików. W tych nowych warunkach, pierwszy rządca diecezji ks. dr Edmund Nowicki, erygował parafię katedralną. W latach 1953-1956 dokonano renowacji iregotyzacji wnętrza, w 1993 r. przebudowano prezbiterium (granitowa posadzka, marmurowe ołtarze, ambona i chrzcielnica) i zabezpieczono przed zawaleniem się wieżę kościelną. Zabytkowy ołtarz barokowy "Ukrzyżowanie" powrócił na pierwotne - centralne - miejsce w prezbiterium. Od roku 1987, na polecenie ks. bpa Józefa Michalika, w Katedrze trwa codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu. W parafii jest dobrze zorganizowane duszpasterstwo anonimowych alkoholików, duszpasterstwo chorych i niepełnosprawnych, charytatywne i zaniedbanych dzieci. Od października 1945 r. istnieje chór katedralny.

Powołania z parafii

Krokodyl dla ukochanej

Jeśli posiadasz zdjęcia z parafii, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.