Gorzów Wielkopolski

Królewska droga krzyża
Bożena Hanusiak
Królewska droga krzyża
Potrzebujemy często rozważać stacje Męki Pańskiej, szczególnie gdy przytłaczają nas trudności na naszej drodze. Kontemplowanie umęczonego oblicza Chrystusa przywraca pokój naszym twarzom. Rozważanie krzyżowej Męki umacnia nadzieję i wiarę, że z Jezusem odniesiemy zwycięstwo. Powstaniemy z największych upadków, odnajdziemy radość nawet w doświadczeniach, pokonamy śmierć – duchową i fizyczną – bo On umarł i zmartwychwstał!

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Gorzów Wielkopolski

ks. Zbigniew Kobus (2012-08-01)

Rezydenci

sobota: 18:00; niedziela: 6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 18:00, 19:30., 20:00 (w wakacje).

Parafia od samego początku, tj. od XIII w. była parafią katolicką, a kościół nosił nazwę "Mariacki".Taki stan trwał do czasów reformacji. W r. 1537 kościół został przejęty przez protestantów i był w ich posiadaniu do 1945 r. Wnętrze kościoła zostało całkowicie zdewastowane. Wraz z wymianą ludności po II wojnie światowej parafia przeszła w ręce katolików. W tych nowych warunkach, pierwszy rządca diecezji ks. dr Edmund Nowicki, erygował parafię katedralną. W latach 1953-1956 dokonano renowacji iregotyzacji wnętrza, w 1993 r. przebudowano prezbiterium (granitowa posadzka, marmurowe ołtarze, ambona i chrzcielnica) i zabezpieczono przed zawaleniem się wieżę kościelną. Zabytkowy ołtarz barokowy "Ukrzyżowanie" powrócił na pierwotne - centralne - miejsce w prezbiterium. Od roku 1987, na polecenie ks. bpa Józefa Michalika, w Katedrze trwa codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu. W parafii jest dobrze zorganizowane duszpasterstwo anonimowych alkoholików, duszpasterstwo chorych i niepełnosprawnych, charytatywne i zaniedbanych dzieci. Od października 1945 r. istnieje chór katedralny.

Krokodyl dla ukochanej

Jeśli posiadasz zdjęcia z parafii, możesz je przesłać na adres admin@diecezja.zgora.pl, a ja je tu umieszczę.