Gorzów Wielkopolski

Koronka do Miłosierdzia Bożego
Małgorzata Pabis, ks. Feliks Folejewski SAC
Koronka do Miłosierdzia Bożego
„Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia Mojego, osłaniam przez życie całe jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem” – obiecał Jezus Chrystus objawiający się świętej siostrze Faustynie. Szerzenie kultu miłosierdzia Bożego jest szczególnie ważne w dzisiejszych, trudnych czasach.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Gorzów Wielkopolski

ks. Rafał Zięciak (2002-09-03)

Gorzów Wlkp. (Podw. Krzyża Św.) – 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15, 18:00 lub w VII i VIII 19:00; Dom Pomocy Społecznej – 10:00

Początki parafii, zawsze katolickiej, sięgają 1855 r. Renesans katolicyzmu, na protestanckim od czasów reformacji obszarze, związany był z napływem zarobkowej emigracji polskiej, głównie z Wielkopolski. W latach 1854-55, za sprawą ówczesnego proboszcza misji w Neuzelle, Ks. T. Griihlinga, wybudowano kaplicę, wokół której organizowano duszpasterstwo. Wkrótce okazała się ona niewystarczająca. Na jej miejscu wybudowano w latach 1905-1907 obecny kościół. W 1899 r. zbudowano tu, dla mniejszości katolickiej, szkołę dla 400 uczniów. Ówcześnie na 18200 ewangelików, było tylko 830 katolików. W 1927 r. parafia liczyła już ponad 5 tys. katolików. Ostatnim niemieckim proboszczem był Paulus DUBIAŃSKI, pochodzenia polskiego. W 1899 r. został wzniesiony dom parafialny, gdzie obecnie mieszkają SS. Miłosierdzia św. Wincenego a Paulo. Po II wojnie światowej, parafia obejmowała wielki teren miasta i powiatu gorzowskiego z około 2,5 tys. katolików Niemców i Polaków. Pod koniec 1945 r. ich liczba wzrosła do 20 tys. W pierwszych miesiącach po wojnie przybyli OO. Kapucyni z Krakowa i pod opiekę duszpaterską przejęli kościół Krzyża Św. przy ul. Warszawskiej. Początkowo O. Przymysław i O. Sylwester obsługiwali Gorzów Wlkp. i okolice w promieniu 25 km, organizowali polskie życie religijne, przygotowywali również Katedrę przyszłemu Administratorowi Apostolskiemu, ks. Edmundowi Nowickiemu. Po utworzeniu parafii katedralnej, w parafii Krzyża Św. pozostała niewielka liczba katolików (l tys.), w tym mieszkańcy m.in. Wieprzyc, Lupowa i Baczyny. Pierwsze misje parafialne zorganizowano w 1946 r. Początkowo w parafialnym kościele odbywały się święcenia diakonatu i kapłańskie. Doniosłymi wydarzeniami w parafii były: nawiedzenie przez Obraz Jasnogórski w 1962 r. oraz intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa w rodzinach parafii w 1963 r. Od końca sierpnia 1966 r. parafię Krzyża Św. obsługują Kapucyni z Prowincji Warszawskiej. W latach 1982-86 zbudowano klasztor OO. Kapucynów. Z pracy w parafii św. Krzyża kapucyni wycofali się ostatecznie w 1996 r., przekazując ją duchowieństwu diecezjalnemu.

Warto pokochać teściową