Białołęka

parafia pw. Matki Bożej Bolesnej

Pismo Święte Starego Testamentu [AUDIOBOOK]

Pismo Święte Starego Testamentu tym razem do słuchania jako audiobook na 6. płytach CD MP3. Poszczególne księgi biblijne poprzedzone zostały komentarzami znanych polskich biblistów. Na opakowaniu tytuł wytłoczony alfabetem Braille’a, co umożliwi osobom niewidzącym szybką identyfikację płyty. Od teraz biblijna historia zbawienia może towarzyszyć Ci wszędzie tam, gdzie jesteś. W domu, w podróży, kiedy pracujesz i kiedy odpoczywasz!

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej - Białołęka

ks. Jacek Heyduk (2011-08-01)

Białołęka - 295, Czerńczyce - 145 (5 km), Golkowice - 12 (4 km), Droglowice - 1764 (2 km), Mileszyn 38 (5 km), Pęcław - 598 (2 km), Wojszyn - 97 (5 km), Borków - 18 (6 km)

• Białołęka 16a
    67-221 Białołęka
  • tel.: 76 831-71-24

Białołęka – 18:00 (sobota), 11:00; Czerńczyce – 8:15; Pęcław – 9:30, Wojszyn – 12:15.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z r. 1414, a o kościele z 1625 r. Zbudował go właściciel ziemski Ernest von Schweinitz. W 1633 r., w czasie wojen szwedzkich, kościół uległ spaleniu. W zależności od tego, kto był właścicielem ziemskim i jakiego był wyznania, kościół przechodził różne koleje losu. Po 1650 r. większość właścicieli na tych terenach przeszła na protestantyzm i przejęli patronat nad ludnością i kościołami. W styczniu 1654 r. proboszczowie kolegiaty i fary głogowskiej utworzyli komisję do odzyskiwania kościołów zajętych przez ewangelików. Białołękę odzyskano 20.01.1654 r. W 1745 r. ponownie Białołęka wraz z kościołem przechodzi w ręce ewangelików. Po wojnie w 1945 r. kościół przejmują Polacy. Posługę duszpasterską w parafii obejmują Ojcowie Redemptoryści z Głogowa. Od 13.06.1967 r. opiekę na kościołem objął wikariusz parafii Krzepów i przygotowywał do usamodzielnienia się Białołęki. W 1972 r. następuje zmiana granicy diecezji i Białołęka została odłączona od Archidiecezji wrocławskiej a przyłączona do diecezji gorzowskiej. W 1978 r. erekcji parafii dokonuje bp Wilhelm Pluta.

Powołania z parafii

Krokodyl dla ukochanej