Białołęka

Cuda dzieją się po cichu
Anita Czupryn
Cuda dzieją się po cichu
Czy modlitwa przed obliczem Jasnogórskiej Matki Bożej ma rzeczywiście wyjątkową moc? Czy to właśnie przed tym obrazem zapadały najważniejsze decyzje dla historii Polski? Od ponad 600 lat na Jasną Górę przybywają pielgrzymi po pomoc, nadzieję i otuchę. W trudnych momentach przed obrazem klękali królowie i dowódcy. Jasna Góra - maryjna twierdza, strażniczka polskiej niepodległości, której nie pokonał ani potop szwedzki, ani niemiecka eskadra bombowców, ani nienawiść rosyjskich namiestników.

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej - Białołęka

ks. Sebastian Kluwak (2018-08-01)

Białołęka - 295, Czerńczyce - 145 (5 km), Golkowice - 12 (4 km), Droglowice - 1764 (2 km), Mileszyn 38 (5 km), Pęcław - 598 (2 km), Wojszyn - 97 (5 km), Borków - 18 (6 km)

• Białołęka 16a
    67-221 Białołęka
  • tel.: 76 831-71-24

Białołęka - 12:00; Czerńczyce - 8:00; Pęcław – 9:15, Wojszyn – 10:30

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z r. 1414, a o kościele z 1625 r. Zbudował go właściciel ziemski Ernest von Schweinitz. W 1633 r., w czasie wojen szwedzkich, kościół uległ spaleniu. W zależności od tego, kto był właścicielem ziemskim i jakiego był wyznania, kościół przechodził różne koleje losu. Po 1650 r. większość właścicieli na tych terenach przeszła na protestantyzm i przejęli patronat nad ludnością i kościołami. W styczniu 1654 r. proboszczowie kolegiaty i fary głogowskiej utworzyli komisję do odzyskiwania kościołów zajętych przez ewangelików. Białołękę odzyskano 20.01.1654 r. W 1745 r. ponownie Białołęka wraz z kościołem przechodzi w ręce ewangelików. Po wojnie w 1945 r. kościół przejmują Polacy. Posługę duszpasterską w parafii obejmują Ojcowie Redemptoryści z Głogowa. Od 13.06.1967 r. opiekę na kościołem objął wikariusz parafii Krzepów i przygotowywał do usamodzielnienia się Białołęki. W 1972 r. następuje zmiana granicy diecezji i Białołęka została odłączona od Archidiecezji wrocławskiej a przyłączona do diecezji gorzowskiej. W 1978 r. erekcji parafii dokonuje bp Wilhelm Pluta.

Ewa czuje inaczej