Goraj

Od zera do bohatera
o. Adam Szustak OP
Od zera do bohatera
Kiedy będziesz słuchać tych konferencji Jezus będzie chciał uwolnić Cię od rzeczywistości, które tylko Ty znasz, których tylko Ty doświadczasz i które, choć mogą się wydawać bliskie innym, są tak naprawdę nieprzekazywalne.

Parafia pw. Trójcy Świętej - Goraj

ks. Józef Rusin (2007-08-01)

Goraj, Brzezie - (5 km), Krobielewo - (6 km), Lubikowo, Lubikówko, Nowiny - (4 km), Orłowce - (6 km), Strychy - (8 km), Stryszewo (6 km), Stryszki - (5 km), Wierzbno (5 km)

GORAJ - 12:00; KROBIELEWO - 13:30; STRYCHY 10:30; WIERZBNO - 9:15; LUBIKOWO – 9:30, w wakacje 10:30

W 1508 r. Goraj wchodzi w skład parafii Przytoczna. Po zajęciu kościoła w Przytocznej przez protestantów, w Goraju, gdzie do XX w. katolicy zawsze stanowili większość, erygowana została parafia katolicka. Kościół konsekrowany 8.02.1615 r. przez bpa Rychlickiego, plebania i budynki gospodarcze zostały ufundowane przez Barbarę Brezinę. Ten obiekt przetrwał ok. 100 lat. W 1622 r. ufundowała ona także szpital (przytułek dla ubogich) oraz szkołę. Księgi parafialne zaczęto prowadzić od 1649 r. Parafia w Goraju obejmowała Wierzbno (do 1738 r.), Przytoczną (do poł. XVIII w.) oraz Krobielewo. Po II wojnie światowej przyłączono Strychy i Wierzbno. Nieliczna ludność protestancka należała zawsze do parafii w Przytocznej.

Ewa czuje inaczej