Goraj

Małe Nic
bł. Mariam Baouardy Mała Arabka
Małe Nic
Małe Nic- zebrane słowa, myśli, modlitwy i natchnienia bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Małej Arabki). Dlaczego po ponad stu latach od śmierci Mariam sięgać do jej zapisków? Odpowiedź na to pytanie daje życie błogosławionej karmelitanki, pełne nie tylko niezwykłych mistycznych darów, ale przede wszystkim „najwyższej mądrości ewangelicznej, którą Bóg ubogaca pokornych i ubogich, aby zawstydzić możnych".

Parafia pw. Trójcy Świętej - Goraj

ks. Józef Rusin (2007-08-01)

Goraj, Brzezie - (5 km), Krobielewo - (6 km), Lubikowo, Lubikówko, Nowiny - (4 km), Orłowce - (6 km), Strychy - (8 km), Stryszewo (6 km), Stryszki - (5 km), Wierzbno (5 km)

GORAJ - 12:00; KROBIELEWO - 13:30; STRYCHY 10:30; WIERZBNO - 9:15; LUBIKOWO – 9:30, w wakacje 10:30

W 1508 r. Goraj wchodzi w skład parafii Przytoczna. Po zajęciu kościoła w Przytocznej przez protestantów, w Goraju, gdzie do XX w. katolicy zawsze stanowili większość, erygowana została parafia katolicka. Kościół konsekrowany 8.02.1615 r. przez bpa Rychlickiego, plebania i budynki gospodarcze zostały ufundowane przez Barbarę Brezinę. Ten obiekt przetrwał ok. 100 lat. W 1622 r. ufundowała ona także szpital (przytułek dla ubogich) oraz szkołę. Księgi parafialne zaczęto prowadzić od 1649 r. Parafia w Goraju obejmowała Wierzbno (do 1738 r.), Przytoczną (do poł. XVIII w.) oraz Krobielewo. Po II wojnie światowej przyłączono Strychy i Wierzbno. Nieliczna ludność protestancka należała zawsze do parafii w Przytocznej.