Goraj

W kuchni ze świętymi
ks. Andrea Ciucci, ks. Paolo Sartor
W kuchni  ze świętymi
Świętość to dziwna sprawa: mieszanka heroizmu i codzienności, wyjątkowych gestów oraz banalnych faktów. Pewne jest to, że kiedy Bóg, „jedyny Święty”, znajduje dom w życiu pewnych osób, osiągają one pełnię swojego człowieczeństwa, stają się prawdziwymi ludźmi. Prawdziwy staje się także pokarm; przestaje być idolem, któremu poświęcamy uwagę i namiętności, lecz staje się narzędziem wzrastania w naśladowaniu Pana.

Parafia pw. Trójcy Świętej - Goraj

ks. Józef Rusin (2007-08-01)

Goraj, Brzezie - (5 km), Krobielewo - (6 km), Lubikowo, Lubikówko, Nowiny - (4 km), Orłowce - (6 km), Strychy - (8 km), Stryszewo (6 km), Stryszki - (5 km), Wierzbno (5 km)

GORAJ - 12:00; KROBIELEWO - 13:30; STRYCHY 10:30; WIERZBNO - 9:15; LUBIKOWO – 9:30, w wakacje 10:30

W 1508 r. Goraj wchodzi w skład parafii Przytoczna. Po zajęciu kościoła w Przytocznej przez protestantów, w Goraju, gdzie do XX w. katolicy zawsze stanowili większość, erygowana została parafia katolicka. Kościół konsekrowany 8.02.1615 r. przez bpa Rychlickiego, plebania i budynki gospodarcze zostały ufundowane przez Barbarę Brezinę. Ten obiekt przetrwał ok. 100 lat. W 1622 r. ufundowała ona także szpital (przytułek dla ubogich) oraz szkołę. Księgi parafialne zaczęto prowadzić od 1649 r. Parafia w Goraju obejmowała Wierzbno (do 1738 r.), Przytoczną (do poł. XVIII w.) oraz Krobielewo. Po II wojnie światowej przyłączono Strychy i Wierzbno. Nieliczna ludność protestancka należała zawsze do parafii w Przytocznej.

Warto być ojcem