Rzeczyca

Porozmawiaj ze mną
Mariola Wołochowicz
Porozmawiaj ze mną
Tradycyjnie pytanie „Mamo, skąd się biorą dzieci?” zadane niewinnym głosem dziecka w dowolnym wieku zwykle budzi u rodziców zimne dreszcze – wciąż jeszcze trudno nam o tym rozmawiać, tym bardziej z dziećmi. Jednak bywają pytania jeszcze bardziej kłopotliwe: „Co to jest dziewictwo?”, „Dlaczego  antykoncepcja jest zła?”, „Na czym polega aborcja?”, „Czy trzeba się bać rodzenia dzieci?”. Na takie pytania trzeba odpowiadać: szczerze, mądrze, odpowiedzialnie – i szybko, zanim ktoś inny, komu niekoniecznie zależy na dobru naszych dzieci, zrobi to za nas.

Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej - Rzeczyca

ks. Krzysztof Czekaj (2007-08-01)

Rzeczyca - 265, Bucze - 128 (7 km), Kaczyce - 25 (6 km), Kotowice - 92 (8 km), Leszkowice - 234 (7 km), Piersna - 162 (5 km), Turów - 65 (8 km), Trzęsów - 257 (4 km), Szymocin - 266 (4 km), Wierzchownia -167 (6,5 km), Wietszyce - 202 (9 km), Żabice - 135 (0,5 km)

Rzeczyca
    67-220 Grębocice
  • tel.: 76 831-51-39

Rzeczyca – 10:30; Piersna – 9:15; Szymocin – 11:45; Trzęsów –8:00; Bucze - 18:00(sobota)

Wzmianka historyczna o miejscowości Rzeczyca i pierwszym kościele pochodzi z 1372 r. W czasie reformacji kościół został odebrany katolikom i przekazany protestantom. W 1654 r. zwrócony katolikom. Od 1677 r. parafię obejmuje ksiądz katolicki. W 1765 r. pożar niszczy świątynię. Odbudowanej nadano wystrój barokowy. Kościół poświęcono po ukończeniu renowacji w 1773 r. Po wojnie w 1945 r. nastąpiła wymiana ludności niemieckiej na polską. Pracujący tu od1943 r. niemiecki ksiądz Poplutz, do 1947 r. wspierany był przez księdza I. Jeżykowskiego - proboszcza z Białołęki. Po wyjeździe księdza Poplutza do Niemiec, parafię obsługiwali Ojcowie Redemptoryści z Głogowa. W 1963 r. parafię nawiedza obraz MB Częstochowskiej. W r. 1972, wskutek zmiany granic diecezji, parafia Rzeczyca zostaje włączona do diecezji gorzowskiej. Przy zmianie granic, zostają dołączone dwie wioski z parafii Grębocice: Szymocin w 1979 i Bucze w 1989 r. W 1981 r., staraniem ks. A. Walkowiaka, zostaje odremontowana i dostosowana do potrzeb kultu miejscowej ludności, pochodząca z XVII w. kaplica cmentarna w Trzęsowie.

Warto być ojcem