Grodowiec

Miłość chodzi po Woodstocku
ks. Rafał Jarosiewicz
Miłość chodzi po Woodstocku
Jest to książka, która wspaniale pokazuje jak wielka jest Miłość Boga, że kiedy zaufamy Bogu, to możemy bez problemu stawić czoła przeciwnościom losu i iść z miłością do innych ludzi.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela - Grodowiec

ks. Waldemar Sołtysiak (2006-08-01)

Grodowiec - 149, Bieńków - 31 (4 km), Grodziszcze - 73 (4 km), Komorniki - 406 (3 km), Dąbrowa - 128 (3 km), Proszówek -70 (7 km), Proszyce - 142 (5 km), Tarnówek - 315 (2 km), Stara Rzeka - 260 (2 km), Świnino - 165 (5 km), Wilczyn - 84 (4 km), Żuków - 130 (2 km)

Grodowiec – 8:15, 13:00, 17:00 - od IV do X; Komorniki – 10:00; Świnino – 11:30

Grodowiec - miejscowość pątnicza. Wzmianka historyczna pochodzi z 1291 r. Parafia należała do najstarszych w Księstwie Głogowskim. Podczas wojen głogowskich (1488) i później w czasie reformacji, kiedy inne parafie ulegały przemocy i przechodziły na protestantyzm, Grodowiec pozostał zawsze wierny wyznaniu katolickiemu. Od 1660 r. słynie jako sanktuarium Maryjne, gdzie najpierw cześć odbierał obraz, a nastepnie figura Matki Bożej. Na pobliskim "Wzgórzu Kalwarii", ze stacjami Drogi Krzyżowej z XIX w., znajduje się studnia, z której pielgrzymi czerpią wodę, ufając w jej uzdrawiająca moc. Źródło wytrysnęło 2.07.1872 r. Do Sanktuarium Matki Bożej w Grodowcu pielgrzymi przebywają licznie 15 sierpnia i w II niedzielę września. We wrześniu odbywa się tradycyjna już pielgrzymka wiernych ziemi legnicko-głogowskiej do swej Patronki zwanej "Jutrzenką Nadziei". W latach 1962-1968 dokonano kapitalnego remontu kościoła, wieżę pokryto blachą, odnowiono kapliczki Drogi Krzyżowej. W 1972 r. nastąpiła zmiana granic diecezji i parafia została przyłączona do diecezji gorzowskiej.

Kult MB Grodowieckiej

Wzgórze Grodowieckie jest miejscem kultu Matki Bożej od ponad siedmiu wieków. Znakiem zewnętrznym obecności Maryi w tym miejscu był obraz a następnie od XVII w. figura Matki Bożej Grodowieckiej. Trudno dokładnie określić kiedy rozpoczęła się tradycja pielgrzymowania do Grodowca. Wiadomo, że u schyłku XVI w. cudowne ocalenie obrazu MB ze spalonego doszczętnie kościoła przyczyniło się do wzmożenia pielgrzymowania. W lutym 1602 r. podczas uroczystej procesji wprowadzono zachowany obraz do nowej świątyni. Odtąd kult MB Grodowieckiej stale wzrastał. Przybywały pielgrzymki z całej Polski, a najliczniej z diecezji poznańskiej. Od XVII w. franciszkanie z Głogowa organizowali uroczyste procesje, a okoliczne parafie urządzały pielgrzymki. Do II wojny światowej Sanktuarium w Grodowcu odgrywało wielką rolę w zachowaniu katolickości Dolnego Śląska i płd.-zach. części ziemi poznańskiej. Uroczyście obchodzono odpust 8 września, odprawiano nabożeństwa o Matce Bożej, znane są też liczne modlitwy, pieśni i litania do Pani Grodowieckiej. Kroniki notują liczne uzdrowienia i inne cuda zdziałane za przyczyna Matki Najświętszej. Po zakończeniu II wojny światowej figurę MB odnowiono i umieszczono w głównym ołtarzu. Ruch pielgrzymkowy odżył i nastąpiło wznowienie tradycji odpustowych. Dzisiaj także Pani Grodowiecka Jutrzenka Nadziei wyprasza wiele łask licznie przybywającym pielgrzymom.