Głogów

Warto naprawiać małżeństwo
Jacek Pulikowski
Warto naprawiać małżeństwo
Naprawdę chcesz naprawić swoje małżeństwo? Zacznij od teraz! Ta książka pomoże Ci znaleźć przyczynę problemu a potem powie jak z nim zwyciężyć.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Głogów

ks. Rafał Zendran (2006-08-01)

Ulice: Cicha, Dobra, Dzieci Głogowskich, Kamienna Droga, Mała, Poczdamska, Spokojna; Grodziec Mały, Sobczyce

Głogów - kaplica publiczna w Domu „Uzdrowienie Chorych” – 8:00, 12:30.

Początki parafii sięgają XII wieku i związane są ściśle z budowaną w 1200 r. tzw. kolegiatą głogowską. Przez długie wieki parafia była ważnym ośrodkiem życia Polaków w mieście i okolicy. Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP położona jest na prawym brzegu Odry, w części Głogowa zwanej Odrzycko. W latach 1413-1466 była kościołem katedralnym, w 1810 r. sekularyzowana, zniszczona w 1945 r. Od tego roku parafię obsługiwali OO. Redemptoryści z Głogowa. W pierwszych latach powojennych miejscem kultu była kaplica urządzona ze świetlicy. Sytuacja zmieniła się dopiero po roku 1960, kiedy ośrodkiem duszpasterskim stał się odbudowany kościół poewangelicki w Serbach Nowych (Zachodnich). 31.12.1973 r. władze państwowe przekazały mury kolegiaty w zarząd kościoła katolickiego. W roku 1988 przystąpiono do odbudowy kolegiaty oraz do budowy Ośrodka dla Apostolatu Chorych - "Centrum Ochotników Cierpienia", przychodzącego z Włoch na teren Polski. Patronat nad odbudową powierzono ks. Ryszardowi Dobrołowiczowi. Dnia 31.08.1988 r. nastąpiła zmiana granic parafii. Utworzona została nowa parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, a siedziba obecnej parafii ulokowana została przy kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP. Dziś funkcję kościoła parafialnego pełni barak - kaplica przy kolegiacie Na skutek zniszczeń ekologicznych przez hutę miedzi Głogów, pobliska parafia Rapocin zaczęła się wyludniać i reszta zamieszkałej ludności z tej parafii została przydzielona do parafii Wniebowzięcia NMP. Rapocin zachował tytuł swej parafii.