Babimost

Uzdrowienie wewnętrzne. Pozwól Jezusowi uzdrowić twoje serce
Mike Flynn, Doug Gregg
Uzdrowienie wewnętrzne. Pozwól Jezusowi uzdrowić twoje serce
Wszyscy grzeszymy. Nieustannie targają nami namiętności, zmagamy się z gniewem, zawiścią, negatywnymi emocjami. Nasza słabość nas przytłacza i odbiera nam nadzieję.

Parafia pw. św. Wawrzyńca - Babimost

ks. Andrzej Piela (2014-08-01)

Babimost , Laski Dolne - (3 km), Laski Górne - (3 km), Podmokle Małe - (4 km), Podmokle Wielkie - (3 km), Zdzisław - (3 km)

• ul. Kościelna 1
    66-110 Babimost
  • tel.: 68 351-20-25

Babimost – 8:00, 9:30, 11:00, 18:00; Podmokle Wielkie – 9:30

Nazwa miasta Babimost pierwszy raz została wymieniona w dokumencie Przemysława II z 1257 r. W XIII w. miejscowość była własnością ojców cystersów z Obry, którzy sprawowali pierwszą opiekę duszpasterską w Babimoście. W 1334 r. babimojska parafia posiadała już własnego proboszcza - Mikołaja (został on wymieniony w przywileju Michosi Bodzantae z Kębłowa). Parafia rozwijała się pomyślnie aż do potopu szwedzkiego. W 1647 r. starostwo babimojskie objął Krzysztof Żegocki, obrońca Jasnej Góry i partyzant czasu potopu. W odwecie za jego patriotyczną działalność z 1656 r. Szwedzi dwukrotnie zajęli Babimost. 6 maja 1656 r. Szwedzi spalili na stosie proboszcza ks. Wojciecha Turopiedskiego i wikariusza ks. Marcina Paluszkiewicza. 26 sierpnia tego samego roku wymordowali ludność Babimostu i spalili miasto. Po potopie szwedzkim odbudowano miasto i parafię. W XVIII w. proboszczem Babimostu został ks. Józef Załuski, późniejszy biskup kijowski i założyciel Biblioteki Załuskich w Warszawie. Duszpasterstwo w okresie międzywojennym było trudne ze względu na dużą grupę protestantów i mieszaną katolicką ludność polską i niemiecką (parafia w 1918 r. liczyła 2600 wiernych - w tym 2000 Polaków). Do ożywienia duszpasterstwa parafialnego przyczynił się ks. prałat Karol Meissner (+ 1949 r.). Przed II wojną światową babimojska parafia kanonicznie należała do Prałatury Pilskiej. Po wojnie znalazła się w granicach administracji apostolskiej w Gorzowie Wlkp. Od 1992 r. należy do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ewa czuje inaczej